Szkatułki

Wendy
Adept*
Adept*

Szkatułki

Post autor: Wendy »

Lubię szkatułki. Są jednym z moich ulubionych rodzajów antyków. To takie pudełka, ale specjalne. Tworzone z myślą, że będzie się tam przechowywać coś ważnego. Czasami jak widzę w sklepie taki piękny przedmiot to mam ochotę go od razu kupić nawet jak nie mam pomysłu co tam będę trzymać. Ktoś mi kiedyś powiedział, że szkatułki to pudełka na tajemnice. Myślę, że jest w tym nieco racji.
Sama mam kilka takich tajemniczych pudełek. Najlepsze, że nie pamiętam skąd się one wzięły w moim domu. Niektóre mogą mieć tyle lat co ja, a może i więcej :D
Jedna z nich jest pokryta skórą (tak mi się wydaje) w kolorze karmelu i wygląda trochę jak skrzynia w wersji mini. Na wieku znajduje się wypukły kwiat, być może róża, w tym samym kolorze co reszta szkatułki i również zrobiona ze skóry. Myślę, że spośród wszystkich szkatułek u mnie, ta jest najstarsza.
Kolejna, to niewielka mosiężna szkatułka w kolorze złota, chodź z biegiem lat nieco zbladła (co nie ujmuje jej oczywiście uroku). Ma cztery zdobione nóżki przypominające złote liście. Brzegi wieka oraz ścianki są zdobione zawiłymi wzorami, a całość ma kształt lekko falisty. W środku zaś wyłożona jest bordowym materiałem.
I w końcu trzecia, chyba moja ulubiona. O wiele większa niż poprzednie. Jej wnętrze dzieli się na dwie części: jedną główną przegrodę pod wiekiem oraz szufladkę na dole. Obie są wyłożone czerwonym mięciutkim materiałem z wyszytym kwiatami. Uchwyt szufladki i zamknięcie górnej części mają nieregularne ozdobne kształty i są pozłacane. Sama szkatułka jest ręcznie malowana. Dominuje na niej kolor burgundowy i bordowy. Miejscami wpada w jaśniejszą czerwień, a czasami niemal w czerń. Najbardziej interesujące i zachwycające są malunki na wieku oraz po bokach. Przedstawiają one krajobrazy Chin. Nasycone zielenią wzgórza, kwitnące drzewa, płynąca rzeka, a ponad nią most. W oddali majaczą majestatyczne pagody, a niebo pokrywa kilka chmur. Całość jest pokryta lakierem nadającym błysku.
A wy macie jakieś szkatułki? Może wiążą się z nimi jakieś historie?
[kymen.pl]

Załączniki

szkatułka1.jpg
szkatułka1.jpg (175.55 KiB) Przejrzano 74 razy

szkatułka2.jpg
szkatułka2.jpg (181.72 KiB) Przejrzano 74 razy

szkatułka2.2.jpg
szkatułka2.2.jpg (190.31 KiB) Przejrzano 74 razy

szkatułka3.jpg
szkatułka3.jpg (211.99 KiB) Przejrzano 74 razy

Wendy
Adept*
Adept*

Re: Szkatułki

Myślałam, że będzie z tym problem, ale udało mi się wstawić zdjęcia :D
[kymen.pl]

Greta
Adept*
Adept*

Post autor: Greta »

Interesujące są Twoje szkatułki, Wendy. Wszystkie ciekawe i każda w innym stylu. Pierwsza jest jakby przedwojenna, taka aksamitna, dla drobiazgów wytwornej damy, bardzo kobieca, bo z kwiatem na wieku. Dwie ozdobne, fikuśne, takie typowe starocia, urocze. Ale chyba najbardziej ciekawa i funkcjonalna jest ta w stylu chińskim. Pomysłowa, bo "piętrowa", przez to pakowna. Szkatułki to piękne opakowania pięknych i cennych drobiazgów. Zarówno z jednymi jak i z drugimi wiążą się pewne tajemnice, przeżycia, bo często dostajemy biżuterię od osób bliskich, dla nas ważnych, kochanych. Być może my kobiety kochamy także szkatułki, właśnie dlatego, że pozwalają nam przechować nasze ulubione drobiazgi, które wiele nam przypominają. Oprócz tego są same w sobie śliczne i mają pewną klasę.
W moich zbiorach też jest ich kilka i nie ukrywam, że jestem do nich przywiązana, bo przypominają mi kochane osoby, których już nie ma. Mam niewielką owalną szkatułkę z wiśniowo-brązowego metalu z miedziorytami zarówno na wieczku jak i na powierzchniach bocznych. Skórzaną okrągłą z wytłaczanymi wzorami geometrycznymi i skórzaną dużą prostopadłościenną z wzorami z rzemyków przeplatanych i cekinów metalowych. Mam też mozaikową z kratkowanym wzorem, lakierowaną. Wszystkie kryją obok biżuterii wspomnienia z dawnego świata, którego już nie ma. Ale one są i pozwalają mi trochę tego dawnego klimatu zachować. Choć przedmioty to niewielkie, ale mają swoją moc i charakter. Widać w nich kunszt wykonania. Poza tym daje się zauważyć coś więcej niż tylko umiejętności rzemieślnicze, artystyczne - ktoś, kto je wykonywał osiągnął swój cel. Udało mu się zrobić coś, co ma duszę i tworzy samo w sobie pewien klimat elegancji i niepowtarzalności.
[kymen.pl]

Wendy
Adept*
Adept*

Z twoich opisów wynika, że szkatułki, które posiadasz są na pewno śliczne i imponujące. Masz może ich zdjęcia? Chętnie bym je zobaczyła :D
[kymen.pl]

Wendy
Adept*
Adept*

Jeśli chodzi o historie z nimi związane, wydaje mi się, że tą pierwszą dostała dawno temu moja mama. Ale jak się jej zapytałam skąd, to powiedziała, że należała wcześniej do dziadka. A skąd dziadek ją miał nie pamięta. Być może z jakiegoś targu staroci, które uwielbiał odwiedzać i kupować na nich mnóstwo bibelotów i ozdób. W każdym razie, teraz szkatułka przechowuje zabytkowe monety kolekcjonerskie.
[kymen.pl]

Greta
Adept*
Adept*

No tak, kłania się tradycja rodzinna, podobnie jak u mnie. Piękne wspomnienia przechowujemy w pięknych szkatułkach. To godne "mieszkanka" dla nich. Gdyby umiały mówić, niejednego mogłybyśmy się od nich dowiedzieć o przeszłości naszych rodzin. Mój dziadek, podobnie jak Twój również był miłośnikiem i kolekcjonerem staroci od mebli po bibeloty. Niestety, wojna sporo zabrała, dobrze, że rodzinie udało się jakoś przeżyć.
[kymen.pl]

Greta
Adept*
Adept*

Nie wiem Wendy, czy podzielisz moje zdanie, ale myślę, że szkatułki porcelanowe mają swój szczególny urok. Są bardzo delikatne i mają zdecydowanie kobiecy charakter. Spotykałam różne kształty, ale większość z nich jest okrągła lub owalna. Zachwycają także malunki, najczęściej motywy kwiatowe na białym tle, bardzo precyzyjnie wykonane, o intensywnych, żywych barwach. Często posiadają łączenia i wykończenia z posrebrzanego lub pozłacanego metalu. Dodatkowo urody przysparzają im fikuśne, najczęściej zakrzywione nóżki porcelanowe, a niekiedy metalowe. Zdecydowana większość z tych, które widziałam bądź posiadam, jest małych rozmiarów, a więc nie zmieści się w nich zbyt dużo precjozów. Są zatem mniej praktyczne niż te większe wykonane z innych materiałów, jednak swoją elegancją i pięknem "nadrabiają" tę niedogodność. Stanowią bardziej wartość dekoracyjną niż użytkową, ale chyba wszystkie delikatne przedmioty z cienkiej porcelany mają tę właściwość. Oczywiście można ich używać, ale dla mnie podstawową funkcją jest tutaj bycie ozdobą samą w sobie. Rzecz jasna kiedyś w lepszych domach służyły na co dzień. Dzisiaj mamy wiele podręcznych, nie tłukących się serwisów itp. więc takie cacuszka możemy postawić w eksponowanym miejscu i podziwiać.W ten sposób przedłużamy ich żywot.
[kymen.pl]

Wendy
Adept*
Adept*

Faktycznie, porcelanowe szkatułki często są niewielkie ale z pewnością nie ujmuje im to uroku. Może i nie zmieścimy tam dużo, ale spokojnie możemy tam trzymać np. nasz jeden ulubiony pierścionek. Myślę, że taka jest też rola niektórych antyków - upiększanie przestrzeni, nie zawsze przecież piękno musi iść w parze z praktycznością.
[kymen.pl]

Terka4242
nowy
nowy

Post autor: Terka4242 »

Cudne szkatułki, uwielbiam, chować skarby, dodają uroku każdemu wnętrzu, zachwycają swoimi kształtami, idealne dla przechowywania biżuterii dla każdej kobiety, moje ulubione.
[kymen.pl]

Greta
Adept*
Adept*

Terko, chyba każda z nas, kobiet uwielbia szkatułki, bo to trochę taki nasz babski bastion. Podobnie jak damska torebka, lubimy chować swoje skarby. Wtedy jesteśmy bardziej tajemnicze, ciekawsze dla otoczenia i to nie tylko męskiego, ale wydaje mi się - na podstawie obserwacji życiowej - przede wszystkim kobiecego.
[kymen.pl]

ODPOWIEDZ